Bravčová masť sa vždy zíde

Zástancovia zdravej stravy, pri zmienke o bravčove masti doslova omdlievajú. Táto potravina si najmä v posledných rokoch vyslúžila označenie „nezdravá“. V skutočnosti to však nie je úplne tak. Jej výhodou je najmä to, že ide o čisto prírodnú surovinu, ktorá dokáže vytiahnuť chuť každého pokrmu a navyše stojí iba pár centov.

očíslované
 
Nasýtené verzus nenasýtené
Hlavný dôvod prečo je masť považovaná za nezdravú, je vysoký obsah takzvaných zlých tukov čiže nasýtených mastných kyselín, ktoré stoja za vysokým cholesterolom. V skutočnosti však obsahuje aj tie dobré, teda nenasýtené mastné kyseliny. Dalo by sa povedať, že ich obsah je pomerne dobre vyvážený. Nasýtené mastné kyseliny tvoria niečo okolo päťdesiatich percent a tie nenasýtené, približne štyridsať percent. Masť dokonca obsahuje aj veľmi populárne omega 3 a 6 mastné nenasýtené kyseliny.

cibule
 
Podobne ako pri všetkom, aj tu platí, že to s masťou netreba preháňať. Ak ju pri príprave pokrmov používate primerane, nehrozí vám nič zlé. Samozrejme, ak ju naopak pridávate aj do zeleninového šalátu, môže sa to prejaviť aj na vašom zdraví.
 
Hlavné pozitíva masti
Jednoznačnou výhodou tejto suroviny je to, že ide o čistý produkt. Pri jej spracovaní nie sú potrebné žiadne konzervačné látky, dochucovadlá, či farbivá. Okrem toho má vysoký bod prehriatia. Ide o moment, kedy sa začne tuk páliť, v čoho dôsledku vznikajú nebezpečné karcinogénne látky. Preto je práve masť jednou z najlepších surovín na vyprážanie.
 
Bod prehriatia pri jednotlivých surovinách
 

  1. Bravčová masť – 180 stupňov Celzia
  2. Maslo – 170 stupňov Celzia
  3. Olivový olej – 160 stupňov Celzia
  4. Kokosový tuk – cca 180 stupňov Celzia

 
Najlepšie dochucovadlo
Aj keď masť sama o sebe nemá žiadnu výraznú chuť ani arómu, dokáže jedlo neskutočne vylepšiť. Ide o to, že všetky chute tuk takpovediac vytiahne. To je dôvod prečo ľuďom vo všeobecnosti tak chutí všetko nezdravé a mastné.