Kupujeme sýrskeho škrečka
Kde kúpiť škrečka? Odporúčame zodpovedného chovateľa, ktorý chová škrečky s preukazom pôvodu. Vyhnete sa tak hlavne chorobám, ktoré sa často vyskytujú vo zverimexoch. Škrečok od chovateľa sa nebojí ruky, jeho rodičia sú zdraví a nepríbuzní čo vylučuje dedičné choroby. Druhou možnosťou je adopcia zvieratiek, ktoré sa ocitli v núdzi. Takéto škrečky sú síce väčšinou zdarma, ale ich životnosť nemusí byť dlhá a ich skutočnú cenu môžete niekoľkokrát preplatiť na veterine.
Akú veľkú klietku? Pre sýrskeho škrečka sa odporúčajú minimálne rozmery 70x40x40cm. Škrečok je síce pomerne malé zvieratko, ktoré však v noci nabehá veľa kilometrov.
Podstielka – Neprášiace piliny sú klasika. Môžete použiť bukové štiepky alebo konopnú podstielku. Niektorí chovatelia používajú ekologickú podstielku Asan. Materiálom je podobný detským plienkam. Nevhodné sú noviny kvôli farbe a tiež čokoľvek, do čoho by sa mohol škrečok zamotať. Uistite sa, že je hĺbka dostatočná, aby mohol škrečok hrabať.
Domček nie je potrebný. Ak škrečkovi natrháte neparfumované vreckovky, urobí si z nich hniezdo.
Chováme vždy po jednom! Škrečky sú samotárske zvieratá, chov v pároch alebo skupinách vedie k bitkám až zabíjaniu!
Napájačka je najlepšia sklenená, bez plastových súčastí, ktoré by mohol škrečok obhrýzť.
Pri výbere kolieska treba dbať na dostatočný priemer aby si váš nový kamarát neničil chrbticu. Koliesko by malo byť tak veľké, aby pri behu bol chrbátik v rovine. Nevhodné sú kolieska s veľkými medzerami (môžete ich vypliesť napr. vystrihnutým kúskom fľaše) a tiež tie s kovovým výpletom (škrečkovi by sa tam mohol zachytiť prst)
Keďže sú škrečky tak aktívne, vybavenie klietky by malo byť čo najrozmanitejšie. Nepoužívajte však plastové vybavenie.
Kŕmenieby nemalo obsahovať priveľa olejnatých semien. Vhodnejšie sú menšie semená, napríklad proso. Ovocie tiež nie je vhodné vo veľkom množstve kvôli vysokému obsahu cukru. Ideálna je zelenina. Nevyhnutnou súčasťou stravy škrečka sú živočíšne bielkoviny.