Priberáme konzumáciou orechov?
Takže, môžem jesť orechy, alebo nám prinesú prírastok na váhe?
Stručne povedané, áno mali by sme jesť a nemusíme sa obávať, že priberieme. Ak ich konzumujeme v malom množstve. Tuky v nich sú väčšinou označované ako„dobré“ . Okrem toho naše telá v skutočnosti neabsorbujú všetok tuk , ktorý obsahujú. Avšak absorbujeme živiny, ktoré poskytujú.
Množstvo tuku, ktoré sa nachádza v rôznych typoch orechov sa líši. Napríklad 30 g porcie surových kešu alebo pistácií obsahuje približne 15 g tuku, zatiaľ čo rovnaké množstvo surového makadamia obsahuje približne 22 g tuku.
V našej strave existujú rôzne druhy tukov a niektoré sú pre nás lepšie ako iné. Orechy obsahujú hlavne mononenasýtené a polynenasýtené tuky. Tieto druhy tukov sú známe ako „dobré tuky“. Môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, keď ich konzumujeme namiesto nasýtených tukov.
Typy prítomných tukov sa líši medzi jednotlivými orechmi. Napríklad vlašské orechy sú bohaté na polynenasýtené tuky, zatiaľ čo iné druhy orechov, ako sú lieskové a makadamové, majú viac mononenasýtených.
Čo hovoria dôkazy?
Štúdie, ktoré sa dlhodobo zaoberali stravovacími návykmi ľudí a telesnou hmotnosťou, zistili, že ľudia ktorí pravidelne konzumujú orechy, majú časom menšiu hmotnosť než ľudia, ktorí ich nejedli.
Podobný model vidíme aj v klinických štúdiách, ktoré sledovali ľudí, ktorí zahrnuli orechy do svojej stravy a potom sa zamerali na účinky na ich telesnú hmotnosť.
Viac ako 30 štúdií skúmajúcich účinky konzumácie orechov na telesnú hmotnosť nenašli ľudí, ktorí tým že jedli orechy zvýšili svoju telesnú hmotnosť, index telesnej hmotnosti (BMI) alebo obvod pásu v porovnaní s kontrolnou skupinou ľudí, ktorí nejedli orechy.
V skutočnosti jedna štúdia zistila, že keď ľudia jedli podľa jedálnička zameraného na chudnutie nestratili viac telesného tuku ako tí, ktorí zahrnuli orechy do svojej stravy.
Kľudne zaraďte orechy do svojho jedálnička má to pre Vás len pozitívne účinky.