Štart podnikania s kúpenou ready made spoločnosťou
Aj v podnikaní sú niektoré príležitosti časovo obmedzené. Alebo je skrátka pri nich lepšie, ak na ne zareagujeme čo najskôr a zbytočne nečakáme. Časom môžu strácať svoj potenciál alebo nás predbehne v našom odvetví konkurencia, prípadne na rýchlu reakciu máte iný dôvod, no tak či tak je známe, že ak podnikateľ potrebuje rozbehnúť biznis s firmou v kratšom časovom úseku, tak si firmu nebude zakladať, ale ju kúpi.
Sú to napríklad situácie, v ktorých živnostník potrebuje k rozbehnutiu svojich plánov inú formu podnikania, teda najčastejšie spoločnosť s ručením obmedzeným. Alebo aj v prípade začínajúceho podnikateľa, ktorý si chce proste skrátiť byrokraciu so zakladaním firmy a má záujem kúpiť už založenú spoločnosť, alebo predzaloženú ready made s.r.o., ktorá je často krát zaregistrovaná aj na daňovom úrade a tiež má splatené základné imanie. Takýto predaj firmy https://41business.com/predaj-ready-made teda prebieha pomerne rýchlo a jednoducho, základom je prevod obchodného podielu na kupujúceho.
Pod takouto firmou rozumieme založenú spoločnosť, ktorá je zapísaná v Obchodnom registri, má zaplatené základné imanie a je prichystaná na obchodovanie, to jest na podnikanie. Po tom, ako sa predá záujemcovi, ktorý sa stáva novým spoločníkom a táto zmena sa zapíše do Obchodného registra. Zaevidovanie zmien, po ktorých sa kupujúci stáva novým spoločníkom, trvá krátko a po tomto procese vlastne záujemca eseročku kúpil.
- Podstatnou a najväčšou výhodou pri kúpe ready made je teda rýchlosť a jednoduchosť procesu, po ktorom záujemca bude disponovať obchodnou spoločnosťou.
- Oproti založeniu vlastnej firmy je časová úspora značná a v mnohých prípadoch hlavným faktorom či dôvodom, prečo podnikatelia firmu radšej kúpia, než by ju zakladali.
Ako už odznelo, pri kúpe spoločnosti s ručením obmedzeným prichádza k prevodu obchodného podielu. Nový vlastník pritom nesmie byť daňovým dlžníkom, čo musí odsúhlasiť správca dane.